.     .     .
۱۳۹۷/۰۷/۱۹

مدیر کل اقتصادی استانداری خراسان رضوی :

تولید و صدور گیاهان دارویی مصداق تحقق اقتصاد مقاومتی است

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت : تولید و صادرات گیاهان دارویی مصداق تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید صادراتی درون زا و متکی به مزیتهای کشور و استان است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛علی رسولیان در کنگره ملی و نمایشگاه بین المللی گیاهان دارویی افزود : برنامه ریزی استان برای استفاده حداکثری از گیاهان دارویی در مباحث سلامت و درمان، فرصتهای اقتصادی و توسعه صادرات آن با ورود محصولات به بازارهای بین المللی
وی با اشاره به حجم حدود 2 میلیارد دلاری صادرات استان در سال گفت : 40 درصد از حجم این صادرات متعلق به بخش کشاورزی از جمله زعفران و گیاهان دارویی است که استان ظرفیت بسیار بالا و قابل توجهی دارد.
 وی افزود : هم اکنون  سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان 20 هزار هکتار است و حجم تولیدات خوبی هم از این محل حاصل می شود که بیانگر پتانسیل استان و قابلیت بالای توسعه و بهره برداری این بخش است.
رسولیان با توجه به شرایط اقلیمی و ضرورت تمرکز بر محصولات سازگار با این شرایط ادامه داد : گیاهان دارویی در مناطق مرزی و سراسر استان و تولید محصولات متنوع و منحصر به فرد می تواند زمینه اشتغالزایی مناسب را در حوزه تولید و فرآوری سبب شود.  وی اظهار داشت : رسته گیاهان دارویی را به عنوان یکی از اولویتهای اعتبارات اشتغال فراگیر روستایی وعشایری مورد تاکید قرار داد.
 وی افزود : تاکنون ٧٩ طرح با ٢٣٩ اشتغال جدید و حدود ٥ میلیارد تومان در حوزه طرحهای اشتغالزای گیاهان دارویی و زعفران ارائه شده است..
رسولیان با اشاره به اینکه این سهم باید افزایش یابد ، ادامه داد: استان درسال جاری با تشکیل کمیته گیاهان دارویی ذیل کارگروه تخصصی اقتصاد و با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و دولتی درصدد توسعه اقتصادی گیاهان دارویی است.
وی اظهار کرد : هدف اصلی پرهیز از جزیره ای کارکردن و تلاش برای هم افزایی و تولید بازار محور مطابق با سلیقه مشتریان متنوع از جمله کشورهای اروپایی و آسیای شرقی پون ژاپن است که این تنوع بازار خود بیانگر سرمایه گذاری موفق و آینده نگر در عرصه گیاهان دارویی می باشد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۱۳۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید